środa, 7 grudnia 2011

Dlaczego osobom uzależnionym ciężko podjąć decyzję o leczeniu

Autorem artykułu jest Magdalena Brochocka


W Polsce jest wiele osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki, leki lub zachowań kompulsywnych- hazardu, seksu, Internetu. Jednak na terapię decyduje się niewielka część z nich. Dlaczego?
Istnieje wiele powodów, dla których osoba uzależniona nie decyduje się na podjęcie leczenia. Podstawowym powodem jest fakt, że często zaprzecza temu, jakoby wogóle miała problem. Osoby uzależnione mają tendencję do zaprzeczania, chcą wierzyć, że kontrolują zażywanie lub destrukcyjne zachowania. Niestety uzależnienie polega właśnie na tym, że ową kontrolę się traci. Osoba chora koncentruje swoje życie wokół upragnionej substancji. Jej zachowaniem kierują konkretne mechanizmy, z którymi uporać się można jedynie poprzez terapię, przy pomocy specjalistów. Często dopiero przy dotknięciu własnego dna, utracie rodziny, przyjaciół pracy, chory decyduje się po tą pomoc sięgnąć. Dopóki nie straci wszystkiego, uporczywie trzyma się myśli, że gdy tylko zechce, potrafi sam odmienić swoje zycie. Nie jest to prawdą, gdyż sama abstynencja nie wystarcza, a żeby zmianić sposób myślenia, potrzeba już fachowego leczenia.
Osoba uzależniona od alkoholu, czy innych substancji chemicznych, często boi się sięgnąć po pomoc terapeutów. Wie, że decydując się na ten olbrzymi krok, będzie musiała całkowicie zmienić swoje życie, a wiadomo, że nigdy nie jest to proste. Kieruje nią więc zwykły, ludzki strach, co w tym przypadku jest całkowicie zrozumiałe. Postanowienie utrzymania abstynencji, zmiana procesów myślowych, izolacja od dotychczasowego, toksycznego środowiska, nauka asertywnych zachowań abstynenckich- wszystko to wiąże się z pokonywaniem samego siebie, olbrzymią walką, która jednak jest warta wszystkich poświęceń, bo jest to walka o własne życie. Tak, alkoholizm jest chorobą postępującą i śmiertelną, co gorsza, jest też chorobą nawrotową. Tak więc trzeba pamiętać, że chcąc się z nią uporać, nie da się tego zrobić w pojedynkę.
Czasami jest tak, że uzależniony z jednej strony ma dosyć dotychczasowego życia, jest zmęczony i przerażony swoim nałogiem, co chwilę postanawia zerwać ze swoim uzależnieniem, jednak z drugiej strony nie wyobraża sobie tego nowego, trzeźwego funkcjonowania. Wydaje mu się, że będzie ono nudne, bez polotu. Jednak prawda jest taka, że właśnie prowadząc trzeźwe, zdrowe życie, można dostrzec piękno otaczającego nas świata. Dlatego też, nawet jeżeli miałoby być to wyjątkowo trudne, warto podjąć terapię i dać sobie szansę na szczęście, spokój i pogodę ducha.
---

Leczenie uzależnień


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz